websazanadmin ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ 0 نظر

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال | در این مقاله، به بررسی اصلی‌ترین نکات مهم در خرید ویلا در شمال می‌پردازیم. به طور کلی برای خرید ویلای شمال، آپارتمان و سایر اموال غیر منقول باید میان خریدار و فروشنده منعقد گردد. این کار معمولاً با مراجعه به دفاتر مشاورین املاک و تنظیم مبایعه نامه (قرارداد تعهد بر فروش) انجام می‌گیرد.

نکات کلی و مهم در هنگام ثبت معامله

1- شناسایی کامل مدارک فروشنده ملک:


در قدم اول باید مدارک شناسایی و وکالت نامه قانونی فروشنده یا امضا کنندگان قرارداد را به طور دقیق بررسی کنید این در حالی است که اگر به جای هر یک از طرفین معامله شخص دیگری به عنوان وکیل یا قیم، قولنامه را امضا می‌کند باید اطلاعات فروشنده و مالک اصلی با مدارک صاحب سند نیز مطابقت داده شود. نکته مهم دیگر ممنوع المعامله نبودن طرفین معامله است. به عنوان مثال فرد ورشکسته از نظر قانون امکان شرکت در هیچ معامله‌ای را ندارد.

از دیگر نکات مهم قبل از انجام معاملات ملکی اطلاع از محجور بودن یا نبودن افراد به دلایلی مانند کهولت سن یا بیماری است چرا که از نظر قانونی معامله با این افراد باطل است.
به منظور بررسی این موضوع می‌توانید از اداره سرپرستی محجوران پیگیری و استعلام نمایید.

2- بررسی وضعیت سند:

قدم بعدی اطلاع کامل از شرایط ملک و وضعیت سند مورد معامله است. به منظور انجام معاملات املاک مطمئن و بی‌دردسر چه بهتر است که در زمان تنظیم قرار داد علاوه بر بررسی و شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی، حتما وضعیت مورد معامله از نظر ثبت در دفتر اسناد، مشاعات ساختمان، توابع و ملحقات، وثیقه‌ای و توقیفی بودن، مشخص شود. اسناد ملکی دارای اقسام متفاوت با قوانین ثبتی مختص به خود هستند. لذا خریدار یا مستاجر پیش از عقد قرارداد باید از نوع و وضعیت سند آگاه شود. اگر نکته مبهمی در مورد وضعیت سند مالکیت مشاهده می‌شود در این گونه موارد رودربایستی نکنید و تمامی مواردی که حاکی بر بی‌شک و شبهه بودن ملک مورد نظر است را از شخص فروشنده طلب کنید. می‌توانید با استفاده از کد رهگیری املاک، از طریق سامانه دفتر اسناد و املاک کشور، استعلامات لازم را به عمل آورید.

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال
نکات حقوقی خرید ویلا در شمال

3- خرید زمین‌های مصادره‌ای و ستاد اجرایی فرمان امام:

یکی از نکات حقوقی خرید زمین توجه به قوانین خرید زمین از نهادها و اشخاص حقوقی است. برای این قسم از خرید زمین حتماً باید مجوزهای وکالت طرف فروشنده از نهاد مربوطه را به دقت بررسی کنید و از صحت آن‌ها مطمئن شوید. همچنین توجه داشته باشید که خرید زمین‌هایی که توسط دادگاه‌های انقلاب مصادره و به دستگاه‌هایی مانند بنیاد شهید، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و… منتقل شده‌اند، معمولاً با مشکلاتی همراه است؛ زیرا مالکان قبلی ممکن است ادعایی را درباره‌ی ملک سابق خود مطرح کنند که از سمت نهادهای قضایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

4- خرید زمین های کشاورزی و داخل طرح:

بعضی از زمین‌ها در محدوده‌ی طرح تفصیلی قرار گرفته‌اند که اصطلاحاً گفته می‌شود درون طرح قرار دارند؛ بنابراین قبل از خرید زمین باید از طرح تفصیلی شهر مربوطه اطلاعاتی را کسب کنید و درباره‌ی مشمول طرح نبودن ملک مربوطه مطمئن شوید. همچنین برای زمین‌های کشاورزی به نکات حقوقی خرید زمین‌های کشاورزی توجه کنید. بعضی از زمین‌های کشاورزی دارای سند رسمی نیستند و به صورت محلی و سنتی برای آن‌ها سند تنظیم شده است. برای خرید زمین‌هایی از این دست باید قبل از انعقاد هرگونه قرارداد از مراجع مربوطه و دفاتر اسناد رسمی استعلام‌هایی را کسب کنید .و درباره‌ی صحت این دسته از اسناد مطمئن شوید.

5- مطابقت ملک با وضعیت موجود آن:

حتما لازم است قبل از معامله ملک، زمین یا ملک مورد نظر را به صورت دقیق مشاهده کرده و تمامی جوانب آن را از حیث خرابی ، عیوب و نقوص در نظر بگیرید. اگر در ساختمان عیب و نقصی وجود دارد حتی در صورت اطلاع دو طرف معامله، سعی کنید حتما مشخصات دقیق آن در متن قولنامه درج شود.

6- معاملات املاک ورثه‌ای:

در معامله املاک ورثه‌ای باید مشخصات دقیق تمام ورثه یا موکلین آن‌ها با اطلاعات ملک و گواهی انحصار وراثت تطبیق دهید. همچنین معامله اینگونه املاک جز با حضور و موافقت تمامی وراث امکان پذیر نبوده و در صورت مخالفت حتی یک نفر، معامله به زمانی پس از پیگیر‌های قانونی جهت تعیین سهم هر یک از ورثه موکول می‌شود. در معاملات املاک با چند مالک، حضور و امضای همگی آن‌ها یا وکلای قانونیشان الزامی ست اگر یک نفر از مالکین از طرف بقیه آن‌ها وکالت شرکت در معامله را داشته باشد، تنها حضور و امضای وی کفایت می‌کند.

صرف داشتن مبایعه‌ نامه دلیلی بر مالکیت شما نیست چرا که پایبندی کامل به تعهدات مندرج در متن مبایعه نامه، توسط هر یک از دو طرف قرارداد، از الزامات ضروری معاملات املاک می‌باشد.

7- عدم پرداخت یکجای کل مبلغ معامله:

نکته مهم دیگر اینکه هرگز تا زمان تحویل گرفتن کامل ملک، وجه کامل را به فروشنده یا موجر پرداخت نکنید! تحویل کامل ملک نه تنها به شکل دریافت فیزیکی محل بلکه پس از انتقالات ثبتی سند است. به فروشندگان توصیه می‌شود، اگر کل مبلغ معامله را قبل از تحویل ملک دریافت نکرده‌اند، باقیمانده پول را از نظر مقدار و زمان دقیق پرداخت با شرطی مبنی بر فسخ یک طرفه قرارداد بدون مراجعه به دادگاه ( در صورت عدم محقق شدن آن ) در قرارداد درج نمایند تا خریدار یا مستاجر هم به شکل متقابل مکلف به پرداخت مبلغ باقیمانده در موعد مقرر شود.

املاک جهان

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال
نکات حقوقی خرید ویلا در شمال

8- تعیین شرایطی بر فسخ قرارداد:


از آنجا که امکان بروز بسیاری از اختلافات آتی در معاملات املاک وجود دارد، بهتر است جهت پیشگیری از دردسر‌های بعدی، شرایطی بر فسخ را برای هرکدام از آن‌ها تعیین و به شکل کتبی در قولنامه وارد شود.

9- تنظیم و ثبت سند:

از دیگر نکات مهم معاملات املاک به منظور آنکه نه خریدار و نه فروشنده دچار دعاوی حقوقی و ثبتی نشوند، لازم هست که هر نوع تنظیم سند یا انتقال آن در دفتر اسناد رسمی و سامانه ثبت اسناد و املاک کشور صورت پذیرد. در معاملات املاک استیجاری اگر قولنامه توسط مشاورین املاک تنظیم می‌شود، حتما بر دریافت کد رهگیری در زمان تنظیم قرارداد معاملات املاک تاکید شود.با توجه به اینکه قولنامه ها از نوع سند مالکیت عادی هستند، تنظیم مواد مندرج درآن برای هر دو طرف قرارداد دارای حساسیت بیشتری نسبت به اسناد رسمی است.

10- تنظیم قانونی قرارداد در معاملات املاک:

نکته مهم بعدی جهت شرکت در معاملات املاک با قرارداد غیر رسمی آنست که معامله باید نزد بنگاه دارای مجوز کسب اتحادیه املاک انجام گرفته و بلافاصله، کد رهگیری و هولوگرام دریافت نمایند. اگر قرارداد رسمی در دفتر اسناد یا سایر مراجع قانونی توسط مامور فاقد صلاحیت تنظیم یا ثبت شود، نوع آن غیر رسمی و عادی تلقی می‌شود.
همینطور باید بدانید بنگاه املاک صرفا با داشتن یک سر در با همین مضمون جهت انجام معاملات املاک کافی نیست ! مشاورین املاک می‌بایست دارای مجوز کسب قابل رویت باشند.

نکات حقوقی خرید ویلا در شمال

استعلامات لازم

۱- از هویت فروشنده مطمئن شوید، مدارک رسمی آن، مانند شناسنامه و کارت ملی آن را چک کنید، و با مشخصات ثبت شده در سند، مطابقت دهید.
۲- آدرس و مشخصات ملک که در سند ثبت شده است، با موقعیت واقعی آن مقایسه کنید.
۳- اگر ویلای مورد نظر، وراثتی می‌باشد، حتما نامه‌ی انحصار وراثت را مشاهده کنید.
۴- هرگز قولنامه و یا مبایعه نامه را بعنوان مستندات قبول نکنید، و حتما کد رهگیری را دریافت کنید.
۵- ویلاهای نوساز که هنوز سند را دریافت ننموده اند، دردسر ساز می باشد.
۶- اسناد و مدارک رسمی مانند؛ سند شش دانگ، تک برگ، مجوز ساخت و…. را بررسی کنید.
و….

پیش از خرید ویلا، نسبت به استعلام های قانونی و معتبر اقدام کنید، زیرا زمانی که یک ویلا به صورت غیر قانونی خریداری کنید، بی شک دچار مشکل خواهید شد.

و عواقب جبران ناپذیری گریبان شما خواهد شد، از این سوی ما به شما پیشنهاد می‌دهیم، قبل از انجام معامله، به مشاورین مجرب املاک مراجعه کنید، تا یک انتخاب هوشمند داشته باشید، برای اینکه بتوانید، یک انتخاب درست داشته باشید، کافیست با مشاورین مجرب املاک جهان ارتباط مستقیم برقرار کنید، برای اینکه بتوانید با املاک جهان، برای خرید ویلا سند دار در شمال، خرید ویلا استخر دار در شمال و…. ارتباط برقرار کنید، به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

نکات مهم حقوقی در پیش خرید ملک


در مواقعی که فردی به پیش خرید یک ملک و یا پیش فروش آن دست می‌زند بنا را بر این قرار داده که سود قابل توجهی را از آن خود کند. اگر در این مواقع به نکات مهم حقوقی توجه کافی نداشته باشید به هیچ سود و منفعتی هم دست پیدا نخواهید کرد.

یکی از مهم‌ترین نکات حقوقی در این شرایط، شناخت سازنده است. پس اعتبار سازنده ملک را در نظر گرفته و یا سابقه کاری و فعالیت‌های او را بررسی کنید. از سوی دیگر قراردادی میان خود و سازنده منعقد سازید که محکم بوده و تمامی جزئیات در آن ذکر شده باشد.

از جمله جزئیاتی که باید در این نوع قراردادها به آن‌ها توجه کنید می‌توان به زمان تحویل ملک اشاره کرد. همچنین باید بدانید که مبالغ اقساط چه میزانی بوده و یا تاریخ پرداخت آن‌ها چه زمانی است. باید مراحل و اقساط پرداخت مبالغ، به طور کامل با مراحل پیشرفت کار و فرایند ساخت و ساز همخوانی داشته باشد.

انجام معاملات ملکی در بنگاه‌های معتبر


یکی از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری از بروز خسارت‌های مالی و مادی هنگفت در معاملات املاک انجام معاملات در بنگاه‌های معتبر است. بنگاه معتبر تنها مجموعه‌ای نیست که مجوز فعالیت خود را از اتحادیه املاک به دست آورده است.

هرچند این شرط، شرط لازم برای یک بنگاه معتبر است. اما شرط کافی نبوده و در این شرایط باید به نکات و ویژگی‌های دیگری هم توجه داشته باشید. در واقع می‌توان گفت بنگاه معتبر املاک علاوه بر داشتن مجوز کار و فعالیت از اتحادیه املاک، دارای ویژگی‌های دیگری هم است.

از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به اشراف به مسائل و نکات حقوقی اشاره کرد. این مجموعه باید تسلط کافی و کامل به منطقه تحت پوشش خود داشته و بتوانند املاک را به درستی کارشناسی کنند و یا به قیمت‌گذاری املاک دست بزنند.

بنگاه معتبر مجموعه‌ای است که می‌تواند مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار داده و راهنمایی‌ها و توصیه‌های مورد نیاز را ارائه دهد.

ما همیشه مشتاق شنیدن صدای شما هستیم!

برای خرید ویلا در شمال با مشاوران ما در تماس باشید.

آدرس

ایران، مازندران، سرخرود

تماس

تلفن همراه : ۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸


ایمیل : info@amlakjahann.ir

ساعات کاری

همه روزه از ساعت 9 الی 21

پیام بگذارید