websazanadmin ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ 0 نظر

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان


مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان | در سال‌های اخیر قیمت آپارتمان افزایش یافته و علاوه بر این موضوع قدرت خرید مردم نیز کم شده است. از این رو یکی از راه‌های خرید خانه پیش خرید کردن است.. زیرا سازنده بنا با استفاده از مبالغ اولیه دریافت شده از مشتریان تا میزان قابل توجهی از هزینه‌های خود را فراهم نموده و از طرفی خریدار نیز که قادر به پرداخت مبلغی سنگین به صورت یک جا نیست، با پرداخت کم کم و به مرور زمان صاحب خانه می‌شود.

البته این نوع معامله‌ها و قراردادها ممکن است مشکلاتی به وجود بیاورد. اگر سازنده و یا خریدار به تعهدات خود عمل نکنند مشکلات حقوقی مختلفی بوجود خواهد آمد. از این رو رعایت یکسری نکات و توجه به یکسری از مسائل در پیش خرید خانه بسیار مهم و ضروری است. قرارداد پیش خرید باید با شفافیت کامل و ذکر بندهای حقوقی لازم منعقد شود و از اعتبار کافی برخوردار باشد.

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان

مزایای پیش خرید آپارتمان برای شما چیست؟


آپارتمان را برای سرمایه‌گذاری پیش‌خرید می‌کنید یا می‌خواهید به‌عنوان مالک در آن‌جا زندگی کنید؟ در هر صورت پیش خرید آپارتمان برای شما مزایایی را در بر‌دارد:

۱- حفظ شدن ارزش پول شما، از مزایای پیش خرید آپارتمان در دوران تورم


با توجه به این‌که ارزش پول کشور روز‌به‌روز در حال کاهش یافتن است، خرید یا پیش‌خرید یک دارایی ارزشمند و با ریسک پایین می‌تواند ارزش پول شما را حفظ کند.

سرمایه‌گذاری در صنعت مسکن به‌عنوان یکی از دارای های پرسود، می‌تواند علاوه بر حفظ ارزش پول شما، برایتان سود بلند مدت چشمگیری به همراه داشته باشد.

۲- پرداخت قیمت نهایی پایین‌تر


تفاوت قیمت پیش خرید آپارتمان نسبت به قیمت خرید نقدی آپارتمان یکی دیگر از مواردی است که برایتان از نظر مالی ثمربخش خواهد بود.

زمانی که آپارتمانی را در چند قسط پیش‌خرید می‌کنید، با پرداخت اقساط در بازه‌های زمانی معین تا زمان تحویل آپارتمان، با توجه به نرخ تورم و افزایش قیمت مسکن، می‌توانید هزینه‌ای کمتر را نسبت به هزینه نقدی آپارتمان آماده بپردازید.

البته محاسبه میزان سودی که از پیش‌خرید آپارتمان نسبت به خرید نقدی آپارتمان نصیب شما می‌شود، پیچیده است و به عوامل مختفی بستگی دارد. نرخ تورم، تعداد اقساط، زمان پرداخت مبلغ هر کدام از اقساط و زمان تحویل آپارتمان از عواملی هستند که روی این میزان سود تاثیر می‌گذارند.

املاک جهان

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان
مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان

۳- پرداخت تدریجی قیمت آپارتمان


یکی از بدیهی‌ترین مزایای پیش خرید آپارتمان، پرداخت تدریجی و مرحله‌ای هزینه ساختمان از جانب شماست.

البته برخی قراردادهای پیش‌فروش آپارتمان وجود دارند که کل قیمت آپارتمان را حداکثر در ۲ مرحله به پیش‌فروشنده پرداخت می‌کنید. این‌گونه قراردادها معمولا زمانی منعقد می‌شوند که آپارتمان مورد نظر ظرف چند ماه پس از امضای قرارداد آماده خواهد شد.

با پرداخت تدریجی مبلغ آپارتمان مورد نظرتان، قدرت خرید شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید مالکیت ساختمان ایدئالتان را برای خود آسان‌تر کنید.

۴- امکان نظارت بر مراحل ساخت و ساز، از مزایای مهم پیش خرید آپارتمان


یکی از دغدغه‌های خریداران آپارتمان، کیفیت ساخت و کمیت و کیفیت مصالح به‌کاررفته در بنای ساختمان است. زمانی که آپارتمان‌های آماده را خریداری می‌کنید، نمی‌توانید کیفیت ساخت آپارتمان را کاملا مورد ارزیابی قرار دهید. اما یکی از مزایای پیش خرید آپارتمان این است که می‌توانید روی مراحل ساخت و ساز نظارت کنید و از کیفیت ساخت اطمینان حاصل نمائید.

البته در قراردادهایی که آپارتمان در آستانه تکمیل شدن قرار دارد و طی چند ماه پس از امضای قرارداد پیش‌فروش آماده تحویل می‌شود، امکان نظارت کامل روی تمامی مراحل ساخت و ساز را ندارید.

۵- طراحی دکوراسیون داخلی با سلیقه خودتان


همه خریداران آپارتمان که می‌خواهند در آپارتمانشان زندگی کنند، دوست دارید که طراحی ساختمان مطابق میل آن‌ها باشد. یکی از مزایای پیش خرید آپارتمان این است که به شما به‌عنوان پیش‌خریدار امکان می‌دهد که آپارتمانی با طراحی طبق سلیقه خودتان خریداری کنید.

این‌که طراحی آپارتمان موضوع قرارداد پیش‌فروش چقدر بر اساس سلیقه شما انجام شود، به مفاد قراردادی که با پیش‌فروشنده تنظیم می‌کنید، بر می‌گردد. می‌توانید در قرارداد تعیین کنید که دکوراسیون داخلی واحد آپارتمانی شما با سلیقه خودتان مورد طراحی و اجرا قرار بگیرد.

املاک جهان

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان

معایب پیش خرید آپارتمان:


امکان عدم تحویل به‌موقع ملک از طرف سازنده
امکان عدم اجرای مصالح طبق قرارداد توسط سازنده
امکان ناتمام ماندن پروژه در هنگام شرایط رکود بازار و به دلیل بی‌انگیزه بودن سازنده
امکان فروش ملک به چند نفر
امکان کلاه‌برداری توسط شرکت‌های نامعتبر
امکان اخذ وام‌های کلان بانکی روی سند مادر و عدم تسویه که در صورت عدم پرداخت اقساط باید توسط اشخاص خریدار پرداخت شود.
امکان عدم اخذ مجوز پایان کار و عدم پرداخت خلافی به شهرداری که این هزینه ناخواه به گردن خریدار خواهد افتاد.

درقرداد پیش خرید آپارتمان ذکر چه نکاتی الزامی است؟

_ نام و مشخصات کامل پیش خریدار و پیش فروشنده.

_ پلاک، مشخصات ثبتی و نشانی محل وقوع ملک.

_ مساحت و اوصاف ملک مورد معامله از قبیل تعداد اتاق ها، شماره طبقه، شماره واحد، پارکینگ و انباری.

_ مشخصات معماری و فنی ساختمانی که واحد آپارتمان در آن ساخته می شود.

_ موقعیت، کاربری و مساحت کل عرصه و زیربنا ملک، تعداد طبقات و کل واحدها، نما، مصالح مصرفی ساختمان.

_ سیستم گرمایشی و سرمایش و قسمتهای مشترک و سایر مواردی که در پروانه ساخت قید شده و یا این که عرفاً در قیمت آپارتمان موثر است.

_ عوض یا بها در قراردادهای معوض، تعداد یا نحوه پرداخت اقساط.

_ تعهدات پیش فروشنده به مراجع قانونی از جمله مرجع صادر کننده پروانه.

_ معرفی داوران

قرارداد پیش خرید آپارتمان از جمله قراردادهای تشریفاتی به شمار می رود. این به معنای این است که طبق ماده 3 قانون مزبور قرارداد پیش خرید آپارتمان وقتی به طور صحیح منعقد می شود که در دفتر اسناد رسمی و به موجب سند رسمی ثبت شود. همچنین قرارداد پیش خرید باید در سند رسمی ملک درج شده و خلاصه ای از پرونده به اداره ثبت اسناد و املاک فرستاده شود.

املاک جهان

مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان
مزایا و معایب پیش خرید آپارتمان


مزایای حضور وکیل در پیش خرید آپارتمان:

قرارداد پیش خرید آپارتمان با قرارداد مبایعه نامه و خرید و فروش ملک متفاوت است. همانطور که مورد اشاره قرار گرفت این قرارداد از قراردادهای تشریفاتی به شمار می آید و ذکر موارد قانونی خاصی که در بالا به آنها اشاره شد در قرارداد ضروری است. علاوه بر این شایان توجه است معمولاً تعهدات طرفین در قرارداد پیش فروش در طول زمان اتفاق می افتد و معمولاً به صورت چند مرحله ای است. قرارداد باید به طور رسمی و در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود. بی تردید حضور وکیل در قرارداد پیش خرید آپارتمان موجب خواهد شد تا عقد به صورت صحیح منعقد گردد و تعهدات طرفین به صورت قانونی اجرا شود.

سخن آخر:

بهترین زمان برای خرید خانه پیش فروش و ملک پیش فروش در دوره اوایل رونق و بدترین زمان آن در دوره رکود است. صلاحیت سازنده مهمترین پارامتر خرید شماست اگر در آن دقت کافی نکنید ضرر گزافی پرداخت خواهید کرد

پیام بگذارید